d
VäxtodlingUppdaterad: 9 maj 2024Kommentera

Klumpar i gödningen stjäl tid i vårbruket

Gödning som klumpar sig och ställer till under vårbruket. Flera lantbrukare har haft problem med dålig kvalitet på NPK-gödseln och Yara utreder ett parti med cirka 200 ton. 

Klumpar i gödningen, ett problem för Yara i år.
Gödningsklumpar stora som stenar. Det fick Mikael Franzén på Franzén Lantbruk utanför Örebro. Yara utreder nu ett parti med NPK-gödning och var problemet kommer ifrån. FOTO: PRIVAT

Mikael Franzén på Franzéns lantbruk utanför Örebro är en som haft problem med klumpar i gödningen under årets vårbruk. 

I början av veckan reklamerade han gödseln som kommer från Yara. I hans fall är det en batch med Yara Mila (NPK2266) stämplad 2023-10-23 som varit full med klumpar. 

Mikael Franzén, spannmålsodlare och ordförande för SPMO i Närke.
Mikael Franzén. FOTO: CECILIA PERSSON

– De här små klumparna går precis igenom gallret på såmaskinen och sätter sig i gödselbillar där det blir stopp. Som tur är har vi en utrustning på vår såmaskin som varnar om vilken slang det är täppt i. Men för de som inte har den tekniken kommer det ingen gödning alls då på ett helt fält från den billen. Det är ju katastrof för dem, säger Mikael Franzén. 

Han fortsätter: 

– Jag köpte gödningen i tre omgångar, detta var omgång två och det är där vi har haft problem. Detta är en dyr kvalitetsgödning, det är tråkigt att det blivit såhär.

Erik Sundell, är spannmålsodlare i Sollebrunn.
Erik Sundell, är spannmålsodlare i Sollebrunn. FOTO: CECILIA PERSSON

Även Erik Sundell, som driver lantbruk i Sollebrunn i Västergötland kommer att reklamera partier med gödning. 

– Gödseln i de här säckarna har känts lite blötare och varit lite fuktig med mycket klumpar. Det ställer till bekymmer när man har såmaskiner som kräver luft för att mata ner gödning. Det blir stopp där gödningen ska dyka ner i själva röret, säger Erik Sundell. 

Han kör med en Väderstad Spirit som varnar vid stopp. Men varje gång gödningen täppt igen utmatningen tar det 10 minuter att fixa det. 

– När man har lagt tid på elva stopp så är det 110 minuter som har gått åt. Och så sår du kanske 10 hektar i timmen. När det är så tighta fönster som det är i år, så känns varje stopp som ett för mycket, säger Erik Sundell.

Yara: ”Ta kontakt med din återförsäljare”

Tina Vinnerborg, marknadschef Yara Sverige.
Tina Vinnerborg, marknadschef Yara Sverige. FOTO: YARA

Tina Vinnerborg, Marknadschef för Yara Sverige, bekräftar att de håller på att utreda ett parti med cirka 200 ton av en NPK-produkt med klumpar som sålts i Sverige. De fick kännedom om problemet i måndags och vet inte hur många lantbrukare som är drabbade. 

– Vi kommer att göra vårt yttersta för att lösa situationen på absolut bästa sätt för alla inblandade, säger Tina Vinnerborg. 

Den aktuella gödningen tillverkas i Finland. Yara undersöker nu om felet är kopplat till produktionen där eller om det beror på hur lagringen har sett ut på terminaler i Sverige. 

Den som har problem med sin gödning ska ta kontakt med sin säljare. 

- Kontakta din återförsäljare som sedan kontaktar oss för diskussion kring eventuella lösningar, säger Tina Vinnerborg. 

Varje år används cirka 850 000 ton mineralgödsel i Sverige. Det finns i skrivande stund inget som tyder på att fler partier är påverkade. 

Klumpar i gödningen, ett problem för Yara i år.
Inte det man vill se i såmaskinen. Men värre är de små klumpar som precis kommer ner och som täpper igen såbillen. FOTO: PRIVAT