d

Osäkert läge för vetet

Hur kommer vetepriset att utveckla sig fram till hösten i år? Rätt svar på den frågan är värt hundratusentals kronor för en genomsnittlig spannmålsodlare. Läget är genuint osäkert och väger mellan extrema möjligheter, eller hot, om man så vill, skriver Torbjörn Iwarson.

I den senaste marknadskommentaren som publicerades i mitten av december, skrev jag om de negativa utsikterna för priserna på jordbruksprodukter.

Priserna på i synnerhet vete och majs har fallit kraftigt sedan dess. Ser man till väderläget i USA och crop condition för höstvetet i skrivande stund, ser man dock inte några motiv till stora prisfall på majs och vete.

Förväntan om större areal stimulerad av de höga priserna är det som fått priserna på fall. Möjligen är det en lite för enkel tolkning av det kommande odlingsåret.

Lagerstatistik

På fredag är det dags för årets första WASDE-rapport. Då publicerar också USDA den viktiga lagerstatistiken per den första december 2012.

Vete

Hur kommer vetepriset att utveckla sig fram till hösten i år? Rätt svar på den frågan är värt hundratusentals kronor för en genomsnittlig spannmålsodlare.

Läget är genuint osäkert och väger mellan extrema möjligheter, eller hot, om man så vill.

Situationen på marknaden mäts i siffror. Vi ska här gå igenom crop condition, spekulanternas position i marknaden (som återspeglar vad den kategorin tror om framtida prisutveckling) samt torkan i USA.

Crop condition

Crop Condition: Endast 33 % av det övervintrande höstvetet var i ”good” eller ”excellent condition” den sista rapporteringsdagen i december förra året.

Vetet startar året i sin sämsta form sedan 2003 (som följdes av vår och sommar, skörd och – prisuppgång år 2004).

Torkan i USA håller i sig. Det är den västa torkan sedan 30-talets ”dust bowl”. Torkan är värst precis där vetedistrikten ligger.

Höga priser

Spekulanterna har tagit fasta på att ”höga priser” stimulerar mer produktion och sålt terminer kraftigt.

I mitten av förra året var spekulantkollektivet köpta 60,000 terminskontrakt netto. Den senaste månaden har de sålt ca 60,000 kontrakt och ligger nu på -20,000 kontrakt netto.

Nu är det så att det här inte säger något om framtida prisrörelse, men det återspeglar sentimentet i marknaden.

Möjligen är sentimentet något överdrivet, med tanke på att det är otroligt torrt i USA och att höstvetet därmed är i uselt skick.

Bästa månaden att säkra

De strategier som redovisas i boken ”Bättre betalt för skörden” av Iwarson, 2012, visar att februari har varit den bästa månaden att prissäkra sedan (åtminstone) 1980.

Priset på december-terminen på Chicago Board of Trade har i genomsnitt haft sin högsta premie då och gett högst vinst på prissäkringen.

Sälj

Sammanfattningsvis: I början av december, i den senaste marknadskommentaren, bytte vi från köprekommendation till säljrekommendation.

Prisfallet har nu varit så stort att priset kommer ner mot naturliga stödnivåer. Samtidigt hopar sig hoten inför våren och sommaren i form av exceptionellt dålig form på höstvetet i USA och ihållande torka och redan mycket låga lager av gammal skörd.

Vi förbereder oss därför på att gå över till i första hand en neutral rekommendation, eventuellt om en vecka.

Majs

Majspriset (mars 2013) har fallit tämligen kraftigt.

Euforin över att ”Fiscal cliff” undveks vid årsskiftet blev kortvarig. Produktionen av etanol i USA nådde för första året på länge inte en ny rekordnivå i USA.

Ökningstakten i efterfrågan på etanol har alltså vänts till en minskning. Den här efterfrågepressen uppåt på priset tycks nu av allt att döma vara borta.

Ökad produktion

Marknaden har tagit fasta på att det höga priset ”borde” stimulera i ökad areal och därmed ökad produktion.

Men som vi sett ovan finns det ett stort underskott av markfukt i USA. Det borde ha regnat mer än normalt de senaste månaderna och det måste regna mer än normalt ända fram till maj för att normalisera markfukten.

Det har som bekant inte alls regnat så mycket och prognosen framöver visar inga tecken på att det ska göra det. Sådden kommer alltså att ske under torra förhållanden.

Fallit

Tekniskt stöd finns på 550 cent i decemberkontraktet.

Priset på december 2013-kontraktet har sedan december 2012 fallit från 650 cent till 571 i fredags.

Det mesta av prisfallet är alltså troligtvis bakom oss.

Sådden i Argentina är till 80 % avklarad enligt BAGE. Sådden kommer snart att vara helt avklarad.

På fredag publicerar USDA den viktiga lagerstatistiken per den 1 december i USA. Viktigast av den lagerstatistik som publiceras kommer att bli den för majs.

Sojabönor

Till skillnad från spannmålen majs och vete har sojabönorna fallit endast lite sedan december.

Sojamjölet föll 7 % förra veckan, medan sojaoljan gick upp med 2 %.

Farm Bill från 2008 förlängdes eftersom den som blandar i biodiesel i dieselbränslet får behålla en dollar i skatterabatt per gallon. Det var inte många som räknat med det.

Sådden nästan klar

Fokus lämnar nu allt mer den nordamerikanska marknaden och flyttar till den sydamerikanska.

Argentinska BAGE (Buenos Aires Grain Exchange) rapporterade förra veckan att sådden i landet var klar till 85%.

Varmare och torrare väder har återkommit till Argentina. Nederbörden i Brasilien har ökat, vilket är gynnsamt.

Däremot lider nordöstra Brasilien av den värsta torkan på 50 år, rapporterar media.

Jag förstår inte riktigt detta, när mina kontakter på platsen säger att det regnar ordentligt i Natal. I Rio de Janeiro är det översvämningar överallt och det var 45 grader på nyårsafton. Jag tror att oron för väderproblem i Sydamerika är överdriven.

Raps

Rapspriset (november 2013) har en teknisk stödnivå strax under dagens kursnivå. Priset ligger strax över förra årets bottennoteringar.

Det rapporteras från Indien att förnyad torka i landet sätter rapsskörden i farosonen.

Gris

Grispriset (Maj 13), amerikansk Lean Hogs, har haft en fin prisuppgång sedan i somras.

Trenden har dock förlorat nästan all sin kraft. De senaste tre månaderna har priset egentligen rört sig ”sidledes”, vilket kan vara slutet på uppgångsfasen.

Fallande pris på majs och sojamjöl bör, allt annat lika, leda till högre grisproduktion och därmed lägre priser.

Mjölk

Priset på amerikansk klass 3 - mjölk har sedan mitten av december fallit från 21 cent till 18.03 cent.

På EUREX har priserna däremot varit stabila på smör och SMP.