d
Företagande13 augusti 2012Kommentera

Nya Beta-tröskor från MF

Massey Ferguson gör en uppdatering av tröskorna i 2013 års 7300-serie. Nytt chassi och ny hytt är några av nyheterna.

Det nya chassit är slankare än tidigare och hytten är även den helt nykonstruerad. Den har en stor välvd, ljudisolerad framruta som ska ge bra sikt även med breda skärbord. AC och luftfjädrat förarsäte är standard.

Reglagen sitter på armstödskonsollen och de mest använda funktionerna sköts med en ny styrspak som fått namnet Powergrip. För att reglera maskinens framskörningshastighet förs spaken framåt eller bakåt. Backen läggs i med en knapptryckning.

Övervaka

Framför armstödskonsollen sitter en 10-tumsskärm som är indelad i fyra delar för att övervaka och styra olika funktioner.

Inställningar kan göras antingen direkt på den tryckkänsliga skärmen eller på en knappsats med vred. Även bilden från den standardmonterade backkameran visas på skärmen.

Justera sållen

Nytt på Beta-serien är också funktionen för att justera sållen inifrån hytten. Sållöppningarna visas på skärmen och värden för olika grödor kan sparas för senare automatisk inställning.

Nya MF 7360 är på 276 hästkrafter och har fem skakare. Sexskakartröskan MF7370 har en motor på 360 hästkrafter. Spannmålstankarna rymmer mellan 8 600-9 000 liter.