Zetor 9641 Forterra
Äldre traktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme. Lev i 4 ex tom 0012


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Zetor |
| Modell | 9641 Forterra |
| Pris | 255 700 |
| Priset avser år | 2000 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 67 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 344 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 17:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 70 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 180 |
| Bränslepump | 13 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme. Lev i 4 ex tom 0012 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 910 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 950 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 48,40 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Delsynkroniserad mekanisk växelllåda m trestegs momentomvandlare |
| Växellåda namn | Delsynkroniserad mekanisk växelllåda m trestegs momentomvandlare |
| Växlar Fram | 1.8-2.1-2.4-2.6-3.0-3.7-4.2-4.9-5.6-6.0-7.0-8.1-7.4-8.6-10.0-10.7-12.4-14.3-17.4-20.1-23.3-24.9-28.8-33.3 |
| Växlar Bak | 2.1-2.4-2.8-3.0-3.5-4.0-4.9-5.6-6.5-8.6-10.0-11.5-12.4-14.3-16.6-20.1-23.3-26.9 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,94 |
| Vikt, kg | 3942 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1722 kg |
| Bakvikt, kg | 2220 kg |
| Total längd, millimeter | 4850 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1974 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2788 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 390 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 630 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 575 |
| Vändradie, millimeter | 4050 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 303 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,05 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 13.6x24 |
| Däck bak | 18.4x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 10 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 52 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.6 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 52 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1999 |
| Sista försäljningsår | 2002 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 19 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |