Zetor 8541 Proxima Plus
Äldre traktorer
4-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo. 4 WD Levererad i 3 ex tom. 0907


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Zetor |
| Modell | 8541 Proxima Plus |
| Pris | 283 000 |
| Priset avser år | 2007 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 60 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 351 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 480 |
| Kompressionsförhållande | 17:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 70 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 125 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo. 4 WD Levererad i 3 ex tom. 0907 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 987 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 950 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 41,50 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 50 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | 3 |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad växellåda, 2-stegs powershift och fram/back växel |
| Växellåda namn | Synkroniserad växellåda, 2-stegs powershift och fram/back växel |
| Växlar Fram | 2,1-2,7-3,0-3,9-4,8-6,3-7,0-9,1-8,2-10,7-11,9-15,5-19,1-24,8-27,7-36,0 |
| Växlar Bak | 2,2-2,9-3,2-4,2-5,1-6,7-7,5-9,7-8,8-11,4-12,7-16,5-20,3-26,3-29,5-38,2 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 81 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,01 |
| Vikt, kg | 4010 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1710 kg |
| Bakvikt, kg | 2300 kg |
| Total längd, millimeter | 4324 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1910 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2739 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 328 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 610 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 425 |
| Vändradie, millimeter | 5700 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 420 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,70 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 13,6R24 |
| Däck bak | 16,9R34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 10 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 64 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 5 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1,7 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2007 |
| Sista försäljningsår | 2007 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 20 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |