Zetor 8540
Ăldre traktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. SÀkerhetshytt med vÀrme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Zetor |
| Modell | 8540 |
| Pris | 209 000 |
| Priset avser Är | 1994 |
| KĂ€nda begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 56 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 297 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 450 |
| KompressionsförhÄllande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 55 |
| SpÀnning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 110 |
| BrÀnslepump | 4 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. SÀkerhetshytt med vÀrme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 913 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 950 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lÀgesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| AvkÀnning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 52,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 40 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad vÀxellÄda med 2-stegs momentomvandlare. DiffspÀrr |
| VÀxellÄda namn | Synkroniserad vÀxellÄda med 2-stegs momentomvandlare. DiffspÀrr |
| VĂ€xlar Fram | 1.7-2.2-2.6-3.3-4.1-5.3-5.9-6.8-7.6-8.9-10.1-13.2-16.0-20.0-23.0-29.9 |
| VĂ€xlar Bak | 3.1-4.0-12.1-15.7 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| PassagerarsÀte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| StÀllbar ratt | Nej |
| FjÀdrar framaxel | - |
| Vikt och mÄtt | |
| TillÄten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,96 |
| Vikt, kg | 3960 kg (tjÀnstevikt) |
| Framvikt, kg | 1585 kg |
| Bakvikt, kg | 2375 kg |
| Total lÀngd, millimeter | 4209 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1929 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2804 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 376 |
| SpÄrvidd fram, millimeter | 1 560 |
| SpÄrvidd bak, millimeter | 1 500 |
| VĂ€ndradie, millimeter | 4655 millimeter |
| FrigÄngshöjd, millimeter | 394 |
| Höjd, meter | - |
| VĂ€ndradie, meter | 4,66 |
| DÀck och bandstÀll | |
| DĂ€ck fram | 12.4x24 |
| DĂ€ck bak | 16.9x34 |
| BandstÀll | - |
| Band | - |
| OljemÀngder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| OljemÀngd motor, Liter | 10 |
| OljemÀngd kraftöverföring, Liter | 40 |
| OljemÀngd framaxel, Liter | 3 |
| OljemÀngd navredukt, Liter | 2x1 |
| OljemÀngd hydraulsystem, Liter | 40 |
| Ăvrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellÄr | 1994 |
| Sista försÀljningsÄr | |
| Produktionsland | - |
| OriginalfÀrg | Röd |
| Kylsystem | 19 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| SÀljstatus | UtgÄtt |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| KĂ€lla | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |