Zetor 5545
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Störtbåge alt. med inklädsel senare säkerhetshytt. Lev. i c:a 10 ex.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Zetor |
| Modell | 5545 |
| Pris | 32 570 |
| Priset avser år | 1972 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 42 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 193 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 17.9:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 95 |
| Slagvolym | 3,12 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 70 |
| Bränslepump | 49 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Störtbåge alt. med inklädsel senare säkerhetshytt. Lev. i c:a 10 ex. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 000 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 0 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 15,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 40 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 150 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | 10 x 2 |
| Växellåda namn | Mekanisk växellåda med 10 växlar framåt och 2 bakåt, differentialspärr. |
| Växlar Fram | 1.2-1.9-2.7-4.1-5.5-6.8-8.2-11.4-17.3-29.3 |
| Växlar Bak | 1.7-7.1 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 6 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,70 |
| Vikt, kg | 2700 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 965 kg |
| Bakvikt, kg | 1735 kg |
| Total längd, millimeter | 3500 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1790 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2400 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 257 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 452 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 425 |
| Vändradie, millimeter | 4300 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 325 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,30 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 8,3 x 24 |
| Däck bak | 14,9 x 28 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 12 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 32 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2 x 2.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 32 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1968 |
| Sista försäljningsår | 1972 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 13 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |