Zetor 5245
Veterantraktorer
3-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster, 4WD. Lev i 436 ex t o m 8806.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Zetor |
| Modell | 5245 |
| Pris | 99 000 |
| Priset avser år | 1985 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 32 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 158 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 102 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 460 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 55 |
| Bränslepump | 49 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster, 4WD. Lev i 436 ex t o m 8806. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 994 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 050 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 17,50 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 64,30 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 460 |
| Hydraulpump oljetryck | 16 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk, differentialspärr |
| Växellåda namn | Mekanisk, differentialspärr |
| Växlar Fram | 1.2-1.8-2.5-3.8-5.1-6.4-7.7-10.7-16.4-27.3 |
| Växlar Bak | 2.4-10.3 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 6 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,44 |
| Vikt, kg | 3440 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1570 kg |
| Bakvikt, kg | 1870 kg |
| Total längd, millimeter | 3900 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1980 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2670 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 110 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 510 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 425 |
| Vändradie, millimeter | 4050 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 345 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,05 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.2x24 |
| Däck bak | 16.9x28 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 9 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 34 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 4 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.75 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 34 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1984 |
| Sista försäljningsår | 1988 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 15 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |