Zetor 25K
Veterantraktorer
Är en högbyggd traktor med en tvåcylindrig 4-takts dieselmotor med virvelkammare. Traktorn finns även som lågbyggd med namnet 25A.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Zetor |
| Modell | 25K |
| Pris | 13 500 |
| Priset avser år | 1961 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | - |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | - |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | - |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | - |
| Kompressionsförhållande | 18 |
| Cylindrar/volym, liter | 2 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 2 |
| Nominellt varvtal, RPM | 1 600 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 58 |
| Bränslepump | - |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | Är en högbyggd traktor med en tvåcylindrig 4-takts dieselmotor med virvelkammare. Traktorn finns även som lågbyggd med namnet 25A. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | - |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | - |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 0 |
| Lyftkraft, kN | - |
| Hydraulpump, typ | - |
| Hydraulpump kapacitet | - |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 1 600 |
| Hydraulpump oljetryck | - |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Växellåda. Differentialspärr |
| Växellåda namn | Växellåda. Differentialspärr |
| Växlar Fram | 3.8-4.9-6.4-10.6-13.9-17.9 |
| Växlar Bak | 2.6-7.3 |
| Koppling | - |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | - |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | - |
| Vikt, kg | - |
| Framvikt, kg | 685 kg |
| Bakvikt, kg | 1505 kg |
| Total längd, millimeter | 3070 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1720 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2150 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 1 900 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 220 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 150 |
| Vändradie, millimeter | 3000 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 430 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 5.50x16 |
| Däck bak | 9x36 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 8 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 30 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | - |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1950 |
| Sista försäljningsår | 1961 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | - |
| Kylsystem | 17 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |