Zetor 2511
Veterantraktorer
2-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Störtbåge alt. med inklädsel, senare säkerhetshytt. lev. i c:a 50 ex.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Zetor |
| Modell | 2511 |
| Pris | 15 530 |
| Priset avser år | 1972 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 16 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 90 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 17.9:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 2 |
| Cylinderdiameter | 95 |
| Slagvolym | 2 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 1 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 40 |
| Bränslepump | 49 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 2-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Störtbåge alt. med inklädsel, senare säkerhetshytt. lev. i c:a 50 ex. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 000 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 955 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 10,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 36 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 150 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk växellåda med 10 växlar framåt och 2 bakåt, differentialspärr. |
| Växellåda namn | Mekanisk växellåda med 10 växlar framåt och 2 bakåt, differentialspärr. |
| Växlar Fram | 1.1-1.7-2.3-3.6-4.8-6.0-7.1-9.9-15.2-25.4 |
| Växlar Bak | 1.5-6.2 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 1,80 |
| Vikt, kg | 1800 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 675 kg |
| Bakvikt, kg | 1125 kg |
| Total längd, millimeter | 3040 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1620 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2050 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 1 745 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 275 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 275 |
| Vändradie, millimeter | 3200 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 470 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,20 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 5.50 x 16/6 |
| Däck bak | 12.4/11 x 28/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 6 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 17 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 17 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1968 |
| Sista försäljningsår | 1973 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 7 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |