Zetor 11641 Forterra
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme. Lev i 8 ex tom 0012


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Zetor |
| Modell | 11641 Forterra |
| Pris | 314 800 |
| Priset avser år | 2000 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 81 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 350 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 430 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 17:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 350 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 85 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 180 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme. Lev i 8 ex tom 0012 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 000 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 050 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 58,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 70 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 350 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Delsynkroniserad mekanisk växelllåda m trestegs momentomvandlare |
| Växellåda namn | Delsynkroniserad mekanisk växelllåda m trestegs momentomvandlare |
| Växlar Fram | 2.0-2.3-2.6-2.8-3.3-3.8-4.6-5.4-6.2-6.6-7.7-8.9-8.2-9.5-11.0-11.8-13.7-15.8-19.2-22.2-25.6-27.4-31.7-36.7 |
| Växlar Bak | 2.3-2.6-3.1-3.3-3.8-4.4-5.4-6.2-7.2-9.5-11.0-12.7-13.6-15.8-18.2-22.2-25.6-29.6 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,45 |
| Vikt, kg | 4448 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1771 kg |
| Bakvikt, kg | 2677 kg |
| Total längd, millimeter | 5218 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1974 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2836 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 648 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 710 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 725 |
| Vändradie, millimeter | 4050 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 341 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,05 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 14.9x24 |
| Däck bak | 18.4x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 15 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 52 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.6 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 52 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1999 |
| Sista försäljningsår | 2000 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 18 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |