Zetor 11441 Forterra
Äldre traktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. 4 WD. Lev. i 2 ex. t o m. 0212


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Zetor |
| Modell | 11441 Forterra |
| Pris | 343 500 |
| Priset avser år | 2002 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 81 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 480 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 17:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 70 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 180 |
| Bränslepump | 13 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. 4 WD. Lev. i 2 ex. t o m. 0212 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 913 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 950 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 58,50 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 70 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | 24/18 |
| Växellåda namn | Synkroniserad växellåda, 3-stegs powershift och fram/back växel. |
| Växlar Fram | 2.0-2.4-2.7-3.2-3.7-4.2-5.5-6.4-6.9-7.9-9.2-8.5-9.8-11.3-13.1-15.1-17.5-19.8-22.9-26.5-28.3-32.8-37.9 |
| Växlar Bak | 2.4-2.7-3.2-3.7-4.2-4.9-5.5-6.4-7.4-9.8-11.3-13.1-15.1-17.5-19.8-22.9-26.5-30.6 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,55 |
| Vikt, kg | 4550 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2053 kg |
| Bakvikt, kg | 2497 kg |
| Total längd, millimeter | 4975 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2192 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2827 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 390 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 700 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 650 |
| Vändradie, millimeter | 6205 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 464 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 6,21 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 520/70x24 |
| Däck bak | 520/70x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 10 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 52 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.6 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 52 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2002 |
| Sista försäljningsår | 2002 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 23 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |