White White 4-180 Field Boss
Veterantraktorer
8-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Hytt med värme och AC. 4-hjulsdriven midjestyrd med lika stora hjul, standardutrustad med dubbelmontage.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | White |
| Modell | White 4-180 Field Boss |
| Pris | 330 000 |
| Priset avser år | 1979 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 133 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 800 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 618 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 2 000 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 8 |
| Cylinderdiameter | 114 |
| Slagvolym | 10 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 800 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 750 |
| Bränslepump | 17 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 8-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Hytt med värme och AC. 4-hjulsdriven midjestyrd med lika stora hjul, standardutrustad med dubbelmontage. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | - |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | - |
| Lyftkraft, kN | 29,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 102 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 800 |
| Hydraulpump oljetryck | 158 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk växellåda |
| Växellåda namn | Mekanisk växellåda |
| Växlar Fram | 3.7-4.8-6.3-8.3-12.2-21.2-4.3-5.8-7.7-9.9-14.8-25.6-5.3-6.9-9.2-11.9-17.5-30.0 |
| Växlar Bak | 4.2-7.4-5.1-9.0-6.1-10.6 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 10 |
| Vikt, kg | 10000 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 6500 kg |
| Bakvikt, kg | 3500 kg |
| Total längd, millimeter | 6198 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2940 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3120 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 990 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 800 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 800 |
| Vändradie, millimeter | 4880 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 457 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,88 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 20.8x38 |
| Däck bak | 20.8x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 13 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 174 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 174 |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 174 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1979 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Silver |
| Kylsystem | 45 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |