Volvo BM Volvo BM Valmet 905
Veterantraktorer
6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. SÀkerhetshytt med vÀrme och defroster, 4WD. Lev i 289 ex t o m 8806.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Volvo BM |
| Modell | Volvo BM Valmet 905 |
| Pris | 253 000 |
| Priset avser Är | 1985 |
| KĂ€nda begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 72 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 100 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 395 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 100 |
| KompressionsförhÄllande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| SpÀnning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 180 |
| BrÀnslepump | 37 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. SÀkerhetshytt med vÀrme och defroster, 4WD. Lev i 289 ex t o m 8806. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 893 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 038 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lÀgesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| AvkÀnning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 40,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 46 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 17 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Helsynkroniserad med snabbvÀxel, el-hydr manövrering av differentialspÀrr |
| VÀxellÄda namn | Helsynkroniserad med snabbvÀxel, el-hydr manövrering av differentialspÀrr |
| VĂ€xlar Fram | 3.3-4.1-4.6-5.8-6.6-8.2-8.2-10.3-11.1-14.0-15.6-19.6-22.1-27.8 |
| VĂ€xlar Bak | 5.3-6.6-7.4-9.2-10.4-13.1-13.1-16.4 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| PassagerarsÀte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| StÀllbar ratt | Nej |
| FjÀdrar framaxel | - |
| Vikt och mÄtt | |
| TillÄten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,25 |
| Vikt, kg | 4250 kg (tjÀnstevikt) |
| Framvikt, kg | 1890 kg |
| Bakvikt, kg | 2360 kg |
| Total lÀngd, millimeter | 4685 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2130 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2705 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 560 |
| SpÄrvidd fram, millimeter | 1 500 |
| SpÄrvidd bak, millimeter | 1 500 |
| VĂ€ndradie, millimeter | 5050 millimeter |
| FrigÄngshöjd, millimeter | 450 |
| Höjd, meter | - |
| VĂ€ndradie, meter | 5,05 |
| DÀck och bandstÀll | |
| DĂ€ck fram | 13.6x28/8 |
| DĂ€ck bak | 16.9x38/8 |
| BandstÀll | - |
| Band | - |
| OljemÀngder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| OljemÀngd motor, Liter | 16 |
| OljemÀngd kraftöverföring, Liter | 51 |
| OljemÀngd framaxel, Liter | 4 |
| OljemÀngd navredukt, Liter | 2x1 |
| OljemÀngd hydraulsystem, Liter | 51 |
| Ăvrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellÄr | 1985 |
| Sista försÀljningsÄr | |
| Produktionsland | - |
| OriginalfÀrg | Röd |
| Kylsystem | 24 |
| Luftkyld | - |
| SÀljstatus | UtgÄtt |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| KĂ€lla | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |