Volvo BM Volvo BM Valmet 705
Veterantraktorer
4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och defroster, 2WD. Lev i 889 ex t o m 8806.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Volvo BM |
| Modell | Volvo BM Valmet 705 |
| Pris | 153 000 |
| Priset avser år | 1982 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 57 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 100 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 325 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 180 |
| Bränslepump | 37 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och defroster, 2WD. Lev i 889 ex t o m 8806. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 893 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 038 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 40,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 46 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 17 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Helsynkroniserad med 8+4 alt med snabbväxel med totalt 16+8, el-hydr manövrering av differetialspärr |
| Växellåda namn | Helsynkroniserad med 8+4 alt med snabbväxel med totalt 16+8, el-hydr manövrering av differetialspärr |
| Växlar Fram | 2.5-3.2-3.5-4.4-5.0-6.3-6.3-7.9-8.5-10.7-11.9-15.0-16.9-21.2-21.2-26.6 |
| Växlar Bak | 4.0-5.1-5.6-7.1-8.0-10.0-10.0-12.6 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,50 |
| Vikt, kg | 3500 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1340 kg |
| Bakvikt, kg | 2160 kg |
| Total längd, millimeter | 4425 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2170 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2705 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 385 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 465 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 600 |
| Vändradie, millimeter | 4200 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 475 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,20 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.00x16/8 |
| Däck bak | 18.4x34/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 12 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 51 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 51 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1982 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 15 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |