Volvo BM Volvo BM 2200
Veterantraktorer
4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor Hytt med värme och defroster. Totalt tillverkade:1819 st


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Volvo BM |
| Modell | Volvo BM 2200 |
| Pris | 80 000 |
| Priset avser år | 1980 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 36 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 218 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 98 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 88 |
| Bränslepump | 23 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor Hytt med värme och defroster. Totalt tillverkade:1819 st |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | - |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 940 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 18,20 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 34 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 172 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk synkroniserad växellåda, alt hydralisk snabbväxel |
| Växellåda namn | Mekanisk synkroniserad växellåda, alt hydralisk snabbväxel |
| Växlar Fram | 2.4-2.9-3.3-4.0-4.8-5.8-6.5-7.8-7.8-9.5-10.8-13.0-15.5-18.7-21.0-25.2 |
| Växlar Bak | 3.6-4.4-5.0-6.0-7.2-8.6-9.7-11.7 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 4 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,02 |
| Vikt, kg | 3020 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1010 kg |
| Bakvikt, kg | 2010 kg |
| Total längd, millimeter | 3700 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1870 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2550 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 230 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 460 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 420 |
| Vändradie, millimeter | 4100 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 430 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,10 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50x16/8 |
| Däck bak | 13.6x38/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 8 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 40 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 4 |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 40 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1979 |
| Sista försäljningsår | 1981 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 15 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |