Valtra T 140 EcoPower
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. 4 WD. Levererad i 3 ex. t o m. 0212


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Valtra |
| Modell | T 140 EcoPower |
| Pris | 585 000 |
| Priset avser år | 2002 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 104 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 1 800 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 654 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 100 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 1 800 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | 120 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 330 |
| Bränslepump | 12 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. 4 WD. Levererad i 3 ex. t o m. 0212 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 648 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 750 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 77,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 25 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 1 800 |
| Hydraulpump oljetryck | 196 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad 3-stegs powershift |
| Växellåda namn | Synkroniserad 3-stegs powershift |
| Växlar Fram | 0.6-0.7-0.9-0.9-1.0-1.3-1.2-1.5-1.8-1.7-2.1-2.6-3.0-3.6-4.5-4.2-5.2-6.5-5.9-7.3-9.1-8.4-10.3-12.9-9.2-11.4-14.2-13.1-16.2-20.2-18.5-22.8-28.4-26.1-32.2-40.1 |
| Växlar Bak | Lika som fram men 5% snabbare |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 72 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,65 |
| Vikt, kg | 5650 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2600 kg |
| Bakvikt, kg | 3050 kg |
| Total längd, millimeter | 5148 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2338 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2960 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 748 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 540 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 715 |
| Vändradie, millimeter | 5600 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 535 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,60 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 540/65x28 |
| Däck bak | 650/65x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 19 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 57 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 57 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2002 |
| Sista försäljningsår | 2002 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | 10 olika alt. |
| Kylsystem | 27 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |