Valtra N 121 Advance
Äldre traktorer
4-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo. 4 WD Levererad i 83 ex tom. 0907


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Valtra |
| Modell | N 121 Advance |
| Pris | 612 000 |
| Priset avser år | 2007 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 101 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 000 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 540 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 120 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 220 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo. 4 WD Levererad i 83 ex tom. 0907 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 874 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 000 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 81,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 115 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 205 |
| Yttre hydrauluttag | 5 |
| Transmission | |
| Transmission | 3-stegs elhydraulisk powershift. Kopplingsfri fram/back |
| Växellåda namn | 3-stegs elhydraulisk powershift. Kopplingsfri fram/back |
| Växlar Fram | 2,8-3,5-4,0-4,4-5,0-5,7-6,2-7,0-8,0-8,7-8,8-9,9-10,9-12,3-12,6-15,5-17,7-19,4-21,8-25,0-27,2-30,9-38,9 |
| Växlar Bak | Samma som fram men 5% snabbare |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 19 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 72 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5 |
| Vikt, kg | 5000 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2000 kg |
| Bakvikt, kg | 3000 kg |
| Total längd, millimeter | 4499 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2408 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2895 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 565 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 440 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 690 |
| Vändradie, millimeter | 4750 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 500 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,75 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 480/65x28 |
| Däck bak | 600/65x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 13 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 55 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 8 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2005 |
| Sista försäljningsår | 2007 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Åtta olika alt. |
| Kylsystem | 22 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |