Valtra C 150
Äldre traktorer
Hösten 2003 presenterades C-serien som var anpassad för djurgårdarnas behov. Dessa traktorer hade en 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 0 ex. tom 0406


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Valtra |
| Modell | C 150 |
| Pris | 557 000 |
| Priset avser år | 2004 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 110 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 580 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 120 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 180 |
| Bränslepump | 14 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | Hösten 2003 presenterades C-serien som var anpassad för djurgårdarnas behov. Dessa traktorer hade en 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 0 ex. tom 0406 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 2 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 874 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 000 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 2 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 56,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 91 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 196 |
| Yttre hydrauluttag | 4 |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad växellåda, tre gruppväxlar, 3-stegad powershift och kopplingsfri fram/back |
| Växellåda namn | Synkroniserad växellåda, tre gruppväxlar, 3-stegad powershift och kopplingsfri fram/back |
| Växlar Fram | 0.6-0.7-0.9-0.8-1.0-1.2-1.1-1.4-1.8-1.6-2.0-2.5-2.8-3.5-4.4-4.0-5.0-6.2-5.7-7.0-8.7-8.0-9.9-12.3-8.8-10.9-13.6-12.6-15.5-19.4-17.7-21.8-27.2-25.0-30.9-38.4 |
| Växlar Bak | Samma som fram men 5 % snabbare |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,27 |
| Vikt, kg | 5270 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2110 kg |
| Bakvikt, kg | 3160 kg |
| Total längd, millimeter | 4425 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2410 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2925 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 415 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 530 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 715 |
| Vändradie, millimeter | 4400 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 500 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,40 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 480/65x28 |
| Däck bak | 600/65x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 15 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 55 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 8 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2004 |
| Sista försäljningsår | 2006 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Tio olika alt. |
| Kylsystem | 22 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |