Valtra A 72
Äldre traktorer
3-Cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler 2 och 4 WD Det fanns tre hytt alternativ till A72: en standardhytt, en lågbyggd hytt för trånga utrymmen (155 mm lägre än standard) och en skogshytt med extra plats för att svänga runt förarstolen 180 grader samt bakre gaspedal.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Valtra |
| Modell | A 72 |
| Pris | 345 000 |
| Priset avser år | 2012 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 54 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 270 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 296 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16,5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 3,30 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 270 |
| Startmotor effekt | 2,80 |
| Generator | 95 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 79 |
| Bränslepump | 45 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-Cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler 2 och 4 WD Det fanns tre hytt alternativ till A72: en standardhytt, en lågbyggd hytt för trånga utrymmen (155 mm lägre än standard) och en skogshytt med extra plats för att svänga runt förarstolen 180 grader samt bakre gaspedal. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 594 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 29,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 52 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 270 |
| Hydraulpump oljetryck | 190 |
| Yttre hydrauluttag | 2-4 |
| Transmission | |
| Transmission | 12 / 12 med mekanisk fram och back |
| Växellåda namn | - |
| Växlar Fram | 0,9-1,3-1,9-2,7-3,5-5,2-7,6-10,8-12,2-18,1-26,4-37,4 |
| Växlar Bak | - |
| Koppling | Torrlamellkoppling, diam 295 mm |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 19 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 79 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 2 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,56 |
| Vikt, kg | 3560 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1460 kg |
| Bakvikt, kg | 2100 kg |
| Total längd, millimeter | 3957 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2140 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2660 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 244 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 320 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 650 |
| Vändradie, millimeter | 4200 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 450 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,20 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 340/85R24 |
| Däck bak | 420/85R34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 32 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0,8 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 25 - 35 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2008 |
| Sista försäljningsår | 2012 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | röd-gul solid och röd-blå-grön-silver metallic |
| Kylsystem | 13 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |