Valtra 8950 HiTech
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme. Lev i 41 ex tom 0012


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Valtra |
| Modell | 8950 HiTech |
| Pris | 654 000 |
| Priset avser år | 2000 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 118 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 650 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | 95 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 250 |
| Bränslepump | 12 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme. Lev i 41 ex tom 0012 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 539 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 080 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 66,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 25 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 190 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk synkroniserad |
| Växellåda namn | Mekanisk synkroniserad |
| Växlar Fram | 0.6-0.7-0.9-0.9-1.1-1.3-1.2-1.5-1.8-1.7-2.1-2.6-3.0-3.7-4.6-4.3-5.3-6.5-6.0-7.4-9.2-8.5-10.4-13.0-9.3-11.5-14.3-13.3-16.4-20.4-18.7-23.0-28.7-26.4-32.5-40.5 |
| Växlar Bak | Samma som fram men 5% snabbare |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,22 |
| Vikt, kg | 5220 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2260 kg |
| Bakvikt, kg | 2960 kg |
| Total längd, millimeter | 4945 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2338 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2849 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 558 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 540 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 675 |
| Vändradie, millimeter | 5500 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 535 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,50 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 540/65x28 |
| Däck bak | 650/65x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 19 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 55 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 8 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 55 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1999 |
| Sista försäljningsår | 2000 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd, blå, grön, gul och vit |
| Kylsystem | 28 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |