Valtra 800
Äldre traktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Valtra |
| Modell | 800 |
| Pris | - |
| Priset avser år | 0 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 59 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 270 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 315 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 270 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 65 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 73 |
| Bränslepump | 12 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 594 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 074 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 33,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 52 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 270 |
| Hydraulpump oljetryck | 190 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | 16 x 8 |
| Växellåda namn | Mekanisk synkroniserad |
| Växlar Fram | 3.5-4.1-4.8-5.6-7.6-8.8-10.1-11.6-12.2-14.0-16.7-19.2-26.4-30.0-34.9-40.0 |
| Växlar Bak | 4.8-5.5-6.6-7.5-10.3-11.9-13.7-15.7 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 3 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 83 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 2 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,56 |
| Vikt, kg | 3560 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1300 kg |
| Bakvikt, kg | 2260 kg |
| Total längd, millimeter | 4000 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2040 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2685 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 387 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 320 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 410 |
| Vändradie, millimeter | 4700 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 435 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,70 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 13.6x24 |
| Däck bak | 16.9x34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 9 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 35 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.8 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 27 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2001 |
| Sista försäljningsår | 2002 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd, blå, grön, gul och vit |
| Kylsystem | 13 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |