Valmet 8600 Mega
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och AC. Lev i 38 ex.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Valmet |
| Modell | 8600 Mega |
| Pris | 497 000 |
| Priset avser år | 1993 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 110 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 690 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 15.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 250 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och AC. Lev i 38 ex. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 992 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 090 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 78,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 188 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkron gruppvxl-låda med snabbväxel. Elhydraulisk diffspärr |
| Växellåda namn | Synkron gruppvxl-låda med snabbväxel. Elhydraulisk diffspärr |
| Växlar Fram | 3.3-4.1-5.7-7.0-7.1-8.1-8.9-9.4-10.2-11.8-14.0-17.3-17.6-21.9-23.1-29.2 |
| Växlar Bak | Lika som framåt |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6,02 |
| Vikt, kg | 6020 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2280 kg |
| Bakvikt, kg | 3740 kg |
| Total längd, millimeter | 5590 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2400 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2900 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 925 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 686 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 600 |
| Vändradie, millimeter | 5200 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 440 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,20 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 16.9x28 |
| Däck bak | 20.8x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 21 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 85 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 11 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.8 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 85 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1990 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Vit |
| Kylsystem | 34 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |