Valmet 855
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo Säkerhetshytt med värme och defroster


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Valmet |
| Modell | 855 |
| Pris | 311 100 |
| Priset avser år | 1991 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 68 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 150 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 385 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 150 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 140 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo Säkerhetshytt med värme och defroster |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 860 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 038 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 44,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 49 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 150 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad gruppväxellåda alt med snabbväxel. Diffspärr |
| Växellåda namn | Synkroniserad gruppväxellåda alt med snabbväxel. Diffspärr |
| Växlar Fram | 4.1-5.8-8.2-10.3-14.1-19.6-27.9 |
| Växlar Bak | 6.6-9.3-13.2-16.5 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,13 |
| Vikt, kg | 4130 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1710 kg |
| Bakvikt, kg | 2420 kg |
| Total längd, millimeter | 4515 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2130 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2725 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 330 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 520 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 500 |
| Vändradie, millimeter | 4850 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 485 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,85 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 13.6x28 |
| Däck bak | 16.9x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 12 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 51 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 4 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 51 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1989 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd-grön-gul-vit-blå |
| Kylsystem | 15 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |