Valmet 8400 Mezzo
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och defroster Ergo Cab


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Valmet |
| Modell | 8400 Mezzo |
| Pris | 425 000 |
| Priset avser år | 1993 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 92 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 080 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 520 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 550 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 245 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och defroster Ergo Cab |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 874 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 080 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 67,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 73 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkron gruppvxl-låda m fram back komb m 3-stegs Power Shift låda. Elhydr diffspärr |
| Växellåda namn | Synkron gruppvxl-låda m fram back komb m 3-stegs Power Shift låda. Elhydr diffspärr |
| Växlar Fram | 0.7-0.9-1.0-1.1-1.2-1.4-1.5-1.7-2.0-2.2-2.5-3.0-3.1-3.7-4.2-4.6-5.2-6.0-6.5-7.4-8.4-9.2-9.3-10.0-11.0-13.0-13.0-14.0-16.0-19.0-20.0-23.0-29.0 |
| Växlar Bak | Lika som framåt + 2,5% på alla växlar |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,87 |
| Vikt, kg | 4870 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2130 kg |
| Bakvikt, kg | 2740 kg |
| Total längd, millimeter | 4750 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2245 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2855 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 558 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 600 |
| Spårvidd bak, millimeter | 2 010 |
| Vändradie, millimeter | 5500 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 510 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,50 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 16.9x28 |
| Däck bak | 20.8x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 21 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 34 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 8 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 34 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1993 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd-vit-grön-blå-gul |
| Kylsystem | 24 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |