Valmet 8100 Mezzo
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. SÀkerhetshytt med vÀrme och defroster Ergo Cab


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Valmet |
| Modell | 8100 Mezzo |
| Pris | 394 000 |
| Priset avser Är | 1993 |
| KĂ€nda begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 78 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 080 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 455 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 550 |
| KompressionsförhÄllande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 225 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| SpÀnning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 165 |
| BrÀnslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. SÀkerhetshytt med vÀrme och defroster Ergo Cab |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 874 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 080 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lÀgesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| AvkÀnning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 0,55 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 73 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 225 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkron gruppvxl-lÄda komb m 3-stegs Power Shift lÄda samt sep fram back lÄda. . Elhydr diffspÀrr |
| VÀxellÄda namn | Synkron gruppvxl-lÄda komb m 3-stegs Power Shift lÄda samt sep fram back lÄda. . Elhydr diffspÀrr |
| VĂ€xlar Fram | 0.7-0.8-1.0-1.0-1.2-1.4-1.5-1.7-1.9-2.1-2.4-2.9-2.9-3.5-4.1-4.4-5.0-5.7-6.3-7.1-8.1-8.8-8.9-10.0-11.0-12.0-13.0-14.0-16.0-18.0-20.0-22.0-27.0 |
| VÀxlar Bak | Lika som framÄt + 2,5% pÄ alla vÀxlar |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| PassagerarsÀte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| StÀllbar ratt | Nej |
| FjÀdrar framaxel | - |
| Vikt och mÄtt | |
| TillÄten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,68 |
| Vikt, kg | 4680 kg (tjÀnstevikt) |
| Framvikt, kg | 2040 kg |
| Bakvikt, kg | 2640 kg |
| Total lÀngd, millimeter | 4750 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2180 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2870 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 558 |
| SpÄrvidd fram, millimeter | 1 775 |
| SpÄrvidd bak, millimeter | 1 610 |
| VĂ€ndradie, millimeter | 5100 millimeter |
| FrigÄngshöjd, millimeter | 485 |
| Höjd, meter | - |
| VĂ€ndradie, meter | 5,10 |
| DÀck och bandstÀll | |
| DĂ€ck fram | 14.9x28 |
| DĂ€ck bak | 18.4x38 |
| BandstÀll | - |
| Band | - |
| OljemÀngder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| OljemÀngd motor, Liter | 21 |
| OljemÀngd kraftöverföring, Liter | 34 |
| OljemÀngd framaxel, Liter | 8 |
| OljemÀngd navredukt, Liter | 2x1 |
| OljemÀngd hydraulsystem, Liter | 34 |
| Ăvrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellÄr | 1991 |
| Sista försÀljningsÄr | |
| Produktionsland | - |
| OriginalfÀrg | Röd-grön-gul-vit-blÄ |
| Kylsystem | 24 |
| Luftkyld | - |
| SÀljstatus | UtgÄtt |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| KĂ€lla | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |