Valmet 802
Veterantraktorer
4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo. Hytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Valmet |
| Modell | 802 |
| Pris | 130 500 |
| Priset avser år | 1979 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 57 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 306 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 450 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 90 |
| Bränslepump | 43 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo. Hytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 556 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 0 |
| Lyftkraft, kN | 29,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 7 |
| Hydraulpump kapacitet | 35 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 210 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk synkroniserad växellåda med reduktionsväxel |
| Växellåda namn | Mekanisk synkroniserad växellåda med reduktionsväxel |
| Växlar Fram | 2.9-4.8-6.3-10.4-13.2-16.8-21.9-27.9 |
| Växlar Bak | 5.5-9.1 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 10 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,01 |
| Vikt, kg | 4010 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1640 kg |
| Bakvikt, kg | 2370 kg |
| Total längd, millimeter | 4150 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2110 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2700 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 445 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 610 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 543 |
| Vändradie, millimeter | 5170 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 470 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,17 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 13.6x28/6 |
| Däck bak | 18.4x34/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 13 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 25 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 5 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.7 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 23 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1980 |
| Sista försäljningsår | 1981 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Brun-röd, brun-gul |
| Kylsystem | 16 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |