Valmet 702
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme, defroster och friskluftsfläkt. 2 WD alt. 4 WD


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Valmet |
| Modell | 702 |
| Pris | 76 200 |
| Priset avser år | 1979 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 56 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 270 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 200 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 5 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 97 |
| Bränslepump | - |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme, defroster och friskluftsfläkt. 2 WD alt. 4 WD |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 556 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 0 |
| Lyftkraft, kN | 29,00 kN |
| Hydraulpump, typ | - |
| Hydraulpump kapacitet | 35 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 210 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk synkroniserad växellåda med 8 växlar framåt och 2 bakåt, differentialspärr. |
| Växellåda namn | Mekanisk synkroniserad växellåda med 8 växlar framåt och 2 bakåt, differentialspärr. |
| Växlar Fram | 2.9-4.7-6.2-10.3-13.0-16.6-21.5-27.5 |
| Växlar Bak | 5.4-8.9 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 4 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,54 |
| Vikt, kg | 3540 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1270 kg |
| Bakvikt, kg | 2270 kg |
| Total längd, millimeter | 3850 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2390 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2650 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 330 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 554 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 543 |
| Vändradie, millimeter | 3800 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 460 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,80 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 10.00 x 16/8 |
| Däck bak | 16.9/14 x 34/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 13 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 21 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2 x 1.7 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 23 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1972 |
| Sista försäljningsår | 1980 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Bun-röd, brun-gul |
| Kylsystem | 15 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |