Ursus Ursus 3512
Veterantraktorer
3-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Ursus |
| Modell | Ursus 3512 |
| Pris | 93 500 |
| Priset avser år | 1993 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 35 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 250 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 165 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 91 |
| Slagvolym | 2 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 250 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 34 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 58 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 789 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 13,30 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 17 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 250 |
| Hydraulpump oljetryck | 160 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk växellåda. Diffspärr |
| Växellåda namn | Mekanisk växellåda. Diffspärr |
| Växlar Fram | 2.2-3.3-4.5-6.1-9.0-13.3-18.2-24.4 |
| Växlar Bak | 3.0-12.3 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 3 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,56 |
| Vikt, kg | 2560 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1010 kg |
| Bakvikt, kg | 1550 kg |
| Total längd, millimeter | 3413 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1850 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2530 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 083 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 350 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 350 |
| Vändradie, millimeter | 3500 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 385 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,50 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50x16 |
| Däck bak | 12.4x32 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 42 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 42 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1990 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 12 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |