Universal Universal 445
Veterantraktorer
3-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Universal |
| Modell | Universal 445 |
| Pris | 41 600 |
| Priset avser år | 1979 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 32 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 400 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 140 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 200 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 95 |
| Slagvolym | 2 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 550 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 54 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | - |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 14,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 22 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 550 |
| Hydraulpump oljetryck | 147 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk delsynkroniserad växellåda med 9 växlar framåt och 3 bakåt, differentialspärr. |
| Växellåda namn | Mekanisk delsynkroniserad växellåda med 9 växlar framåt och 3 bakåt, differentialspärr. |
| Växlar Fram | 0.9-1.4-2.4-2.6-4.8-7.6-9.6-17.3-27.4 |
| Växlar Bak | 1.2-3.9-14.1 |
| Koppling | 1+2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 12 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,10 |
| Vikt, kg | 2100 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 750 kg |
| Bakvikt, kg | 1350 kg |
| Total längd, millimeter | 3140 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2300 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2350 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 1 960 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 280 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 400 |
| Vändradie, millimeter | 3100 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | - |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,10 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 6.00 x 16 |
| Däck bak | 13 x 28 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 16 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | - |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1975 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 13 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |