Steyr Steyr 870 A
Veterantraktorer
4-cylindrig vatttenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Steyr |
| Modell | Steyr 870 A |
| Pris | 59 000 |
| Priset avser år | 1973 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 57 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 400 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 256 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 108 |
| Bränslepump | 38 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vatttenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 125 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 250 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 38,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 37 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 175 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk synkroniserad växellåda med 12 växlar framåt och 6 bakåt, differentialspärr. |
| Växellåda namn | Mekanisk synkroniserad växellåda med 12 växlar framåt och 6 bakåt, differentialspärr. |
| Växlar Fram | 2.1-2.6-3.3-4.1-5.2-6.4-8.0-9.9-12.8-15.7-20.2-29.0 |
| Växlar Bak | 2.6-4.0-6.3-9.6-15.4-29.0 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 6 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,58 |
| Vikt, kg | 3580 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1450 kg |
| Bakvikt, kg | 2130 kg |
| Total längd, millimeter | 3870 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1930 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2370 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 280 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 500 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 500 |
| Vändradie, millimeter | 5000 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 410 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 10.5 x 20/6 |
| Däck bak | 16.9/14 x 34/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 8 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 40 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 17 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1969 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 17 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |