Steyr Steyr 870
Veterantraktorer
4-cylindrig vatttenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. SÀkerhetshytt med vÀrme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Steyr |
| Modell | Steyr 870 |
| Pris | 48 500 |
| Priset avser Är | 1973 |
| KĂ€nda begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 57 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 400 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 256 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| KompressionsförhÄllande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| SpÀnning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 108 |
| BrÀnslepump | 38 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vatttenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. SÀkerhetshytt med vÀrme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 125 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 250 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lÀgesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| AvkÀnning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 38,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 37 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 175 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk synkroniserad vÀxellÄda med 12 vÀxlar framÄt och 6 bakÄt, differentialspÀrr. |
| VÀxellÄda namn | Mekanisk synkroniserad vÀxellÄda med 12 vÀxlar framÄt och 6 bakÄt, differentialspÀrr. |
| VĂ€xlar Fram | 2.1-2.6-3.3-4.1-5.2-6.4-8.0-9.9-12.8-15.7-20.2-29.0 |
| VĂ€xlar Bak | 2.6-4.0-6.3-9.6-15.4-29.0 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 6 |
| PassagerarsÀte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| StÀllbar ratt | Nej |
| FjÀdrar framaxel | - |
| Vikt och mÄtt | |
| TillÄten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,25 |
| Vikt, kg | 3250 kg (tjÀnstevikt) |
| Framvikt, kg | 1270 kg |
| Bakvikt, kg | 1980 kg |
| Total lÀngd, millimeter | 3870 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1930 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2370 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 280 |
| SpÄrvidd fram, millimeter | 1 500 |
| SpÄrvidd bak, millimeter | 1 500 |
| VĂ€ndradie, millimeter | 4100 millimeter |
| FrigÄngshöjd, millimeter | 520 |
| Höjd, meter | - |
| VĂ€ndradie, meter | 4,10 |
| DÀck och bandstÀll | |
| DĂ€ck fram | 7.50 x 20/6 |
| DĂ€ck bak | 16.9/14 X 34/6 |
| BandstÀll | - |
| Band | - |
| OljemÀngder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| OljemÀngd motor, Liter | 8 |
| OljemÀngd kraftöverföring, Liter | 40 |
| OljemÀngd framaxel, Liter | - |
| OljemÀngd navredukt, Liter | - |
| OljemÀngd hydraulsystem, Liter | 17 |
| Ăvrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellÄr | 1969 |
| Sista försÀljningsÄr | |
| Produktionsland | - |
| OriginalfÀrg | Röd |
| Kylsystem | 17 |
| Luftkyld | - |
| SÀljstatus | UtgÄtt |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| KĂ€lla | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |