Steyr Steyr 1090
Veterantraktorer
6-cylindrig vatttenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Steyr |
| Modell | Steyr 1090 |
| Pris | 55 500 |
| Priset avser år | 1973 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 62 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 360 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 200 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 118 |
| Bränslepump | 38 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vatttenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 765 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 950 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 38,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 34 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 175 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk synkroniserad växellåda med 12 växlar framåt och 6 bakåt, differentialspärr. |
| Växellåda namn | Mekanisk synkroniserad växellåda med 12 växlar framåt och 6 bakåt, differentialspärr. |
| Växlar Fram | 2.2-2.9-3.5-4.6-5.5-7.1-8.5-11.0-13.5-17.5-21.4-27.7 |
| Växlar Bak | 2.9-4.5-7.0-10.9-17.4-27.5 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 6 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,34 |
| Vikt, kg | 3340 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1270 kg |
| Bakvikt, kg | 2070 kg |
| Total längd, millimeter | 4190 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2096 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2500 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 534 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 500 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 644 |
| Vändradie, millimeter | 4400 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 480 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,40 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50 X 20 |
| Däck bak | 18.4/15 X 34/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 14 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 40 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 17 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1969 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 22 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |