Same Top 80 DT
Äldre traktorer
4-cylindrig luftkyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme. Lev i 0 ex tom 0012


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Same |
| Modell | Top 80 DT |
| Pris | 277 000 |
| Priset avser år | 2000 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 59 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 350 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 279 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 350 |
| Kompressionsförhållande | 17:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 350 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 65 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 110 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig luftkyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme. Lev i 0 ex tom 0012 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 717 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 913 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | - |
| Lyftkraft, kN | 34,50 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 350 |
| Hydraulpump oljetryck | 190 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad gruppväxellåda alt 2-stegs powershift |
| Växellåda namn | Synkroniserad gruppväxellåda alt 2-stegs powershift |
| Växlar Fram | 0.4-0.6-0.8-1.0-1.1-1.4-1.7-2.2-2.9-3.6-3.9-5.3-7.0-9.3-10.8-12.3-16.0-22.3-28.1-37.3 |
| Växlar Bak | 0.4-0.6-0.8-1.1-1.2-1.4-1.7-2.3-3.0-3.7-4.0-5.5-7.3-9.7-11.3-12.8-16.7-22.2-29.3-38.9 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,50 |
| Vikt, kg | 3500 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1600 kg |
| Bakvikt, kg | 1900 kg |
| Total längd, millimeter | 4040 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2020 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2600 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 320 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 620 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 500 |
| Vändradie, millimeter | 4000 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | - |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 420/70x24 |
| Däck bak | 480/70x34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 9 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 52 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 52 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1999 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |