Same Titan 190
Veterantraktorer
6-cylindrig luft och oljekyld direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler samt resonanskammare. Säkerhetshytt med elvärme och AC


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Same |
| Modell | Titan 190 |
| Pris | 6 200 |
| Priset avser år | 1993 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 132 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 350 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 656 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 350 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 350 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 230 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig luft och oljekyld direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler samt resonanskammare. Säkerhetshytt med elvärme och AC |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 286 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 86,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 350 |
| Hydraulpump oljetryck | 185 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Elektr manövr Power-Shift växellåda. Elektrohydr diffspärr fram och bak |
| Växellåda namn | Elektr manövr Power-Shift växellåda. Elektrohydr diffspärr fram och bak |
| Växlar Fram | 0.5-0.6-0.7-0.8-1.0-1.2-1.4-1.6-2.0-2.5-3.0-3.6-4.1-5.0-6.0-6.9-8.3-9.4-10.0-11.3-13.7-15.7-19.0-22.9-26.0-31.4 |
| Växlar Bak | 0.5-0.7-0.8-1.0.-1.1-1.3-1.5-1.8-2.2-2.7-3.3-3.9-4.6-5.5-6.6-7.5-9.1-10.3-10.9-12.4-14.9-17.2-20.8-24.9-28.4 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6,20 |
| Vikt, kg | 6200 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2510 kg |
| Bakvikt, kg | 3700 kg |
| Total längd, millimeter | 4750 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2225 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2900 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 850 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 800 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 700 |
| Vändradie, millimeter | 5700 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 515 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,70 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 480/70x30 |
| Däck bak | 580/70x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 15 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 118 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 13 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x2.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 118 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1992 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |