Same Silver 85DT
Ăldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 1 ex. tom 0406


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Same |
| Modell | Silver 85DT |
| Pris | 337 000 |
| Priset avser Är | 2004 |
| KĂ€nda begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 68 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 346 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| KompressionsförhÄllande | 16:1 |
| Cylindrar/volym, liter | - |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 85 |
| SpÀnning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 150 |
| BrÀnslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 1 ex. tom 0406 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 663 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 792 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lÀgesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| AvkÀnning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 47,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 58 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 2 alt. 3 |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad femvÀxlad vÀxellÄda med fyra mekaniska grupper samt kopplingsfri fram/back |
| VÀxellÄda namn | Synkroniserad femvÀxlad vÀxellÄda med fyra mekaniska grupper samt kopplingsfri fram/back |
| VĂ€xlar Fram | 0.5-0.7-0.9-1.3-1.7-1.7-2.3-3.1-4.4-5.9-3.7-5.0-6.6-9.4-12.7-11.0-14.8-19.7-28.1-37.9 |
| VĂ€xlar Bak | Lika som fram |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| PassagerarsÀte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 75 |
| StÀllbar ratt | Nej |
| FjÀdrar framaxel | 0 |
| Vikt och mÄtt | |
| TillÄten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,16 |
| Vikt, kg | 4160 kg (tjÀnstevikt) |
| Framvikt, kg | 1700 kg |
| Bakvikt, kg | 2460 kg |
| Total lÀngd, millimeter | 3783 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2000 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2660 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 373 |
| SpÄrvidd fram, millimeter | 1 500 |
| SpÄrvidd bak, millimeter | 1 500 |
| VĂ€ndradie, millimeter | 5000 millimeter |
| FrigÄngshöjd, millimeter | 235 |
| Höjd, meter | - |
| VĂ€ndradie, meter | 5 |
| DÀck och bandstÀll | |
| DĂ€ck fram | 420/70x24 |
| DĂ€ck bak | 480/70x34 |
| BandstÀll | - |
| Band | - |
| OljemÀngder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| OljemÀngd motor, Liter | 11 |
| OljemÀngd kraftöverföring, Liter | 71 |
| OljemÀngd framaxel, Liter | 10 |
| OljemÀngd navredukt, Liter | 2x2.5 |
| OljemÀngd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Ăvrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellÄr | 2004 |
| Sista försÀljningsÄr | |
| Produktionsland | - |
| OriginalfÀrg | Röd |
| Kylsystem | 12 |
| Luftkyld | - |
| SÀljstatus | UtgÄtt |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| KĂ€lla | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |