Same Mercury 85 DT
Veterantraktorer
4-cyl luft och oljekyld 4-taks direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med Ebersprächer värme senare elektrisk värme, 4WD. Lev i 35 ex.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Same |
| Modell | Mercury 85 DT |
| Pris | 195 000 |
| Priset avser år | 1985 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 61 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 296 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 110 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cyl luft och oljekyld 4-taks direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med Ebersprächer värme senare elektrisk värme, 4WD. Lev i 35 ex. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 967 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 095 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 37,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 41 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 17 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek synkroniserad med separat backlåda, differentialspärr |
| Växellåda namn | Mek synkroniserad med separat backlåda, differentialspärr |
| Växlar Fram | 1.6-2.1-2.7-3.5-4.7-6.3-8.0-10.6-13.9-18.2-23.5-30.9 |
| Växlar Bak | 1.3-1.7-2.2-2.9-3.9-5.1-6.6-8.8-10.5-15.1-19.4-25.6 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,56 |
| Vikt, kg | 3560 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1424 kg |
| Bakvikt, kg | 2136 kg |
| Total längd, millimeter | 3770 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2430 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2650 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 320 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 630 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 500 |
| Vändradie, millimeter | 5300 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 480 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,30 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 14.9x24 |
| Däck bak | 16.9x34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 10 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 54 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x2.6 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 10 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1981 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd-blå |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |