Same Laser 130 DT
Veterantraktorer
6-cyl luft och oljekyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. SÀkerhetshytt med elektrisk vÀrme och luftkonditionering, 4WD. Lev i 33 ex t o m 8806.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Same |
| Modell | Laser 130 DT |
| Pris | 280 000 |
| Priset avser Är | 1985 |
| KĂ€nda begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 83 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 260 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 435 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| KompressionsförhÄllande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 450 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| SpÀnning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 230 |
| BrÀnslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cyl luft och oljekyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. SÀkerhetshytt med elektrisk vÀrme och luftkonditionering, 4WD. Lev i 33 ex t o m 8806. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 083 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 136 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lÀgesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| AvkÀnning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 54,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 64 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 450 |
| Hydraulpump oljetryck | 18 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad fyrvÀxlad huvudvÀxellÄda, trevÀxlad gruppvÀxellÄda samt halvstegslÄda, differentialspÀrr pÄ bÀgge axlarna |
| VÀxellÄda namn | Synkroniserad fyrvÀxlad huvudvÀxellÄda, trevÀxlad gruppvÀxellÄda samt halvstegslÄda, differentialspÀrr pÄ bÀgge axlarna |
| VĂ€xlar Fram | 1.2-1.4-1.6-1.9-2.1-2.4-2.7-3.1-3.6-4.2-4.8-5.7-6.3-7.4-8.1-9.5-10.8-12.7-14.6-17.1-18.9-22.2-24.4-28.6 |
| VĂ€xlar Bak | 1.4-1.9-2.4-3.1-4.2-5.7-7.4-9.5-12.7-17.1-22.2-28.6 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| PassagerarsÀte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| StÀllbar ratt | Nej |
| FjÀdrar framaxel | - |
| Vikt och mÄtt | |
| TillÄten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,90 |
| Vikt, kg | 4900 kg (tjÀnstevikt) |
| Framvikt, kg | 2205 kg |
| Bakvikt, kg | 2695 kg |
| Total lÀngd, millimeter | 4325 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2670 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2750 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 750 |
| SpÄrvidd fram, millimeter | 1 700 |
| SpÄrvidd bak, millimeter | 1 700 |
| VĂ€ndradie, millimeter | 5000 millimeter |
| FrigÄngshöjd, millimeter | 500 |
| Höjd, meter | - |
| VĂ€ndradie, meter | 5 |
| DÀck och bandstÀll | |
| DĂ€ck fram | 14.9x30 |
| DĂ€ck bak | 18.4x38 |
| BandstÀll | - |
| Band | - |
| OljemÀngder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| OljemÀngd motor, Liter | 16 |
| OljemÀngd kraftöverföring, Liter | 76 |
| OljemÀngd framaxel, Liter | 13 |
| OljemÀngd navredukt, Liter | 2x2.5 |
| OljemÀngd hydraulsystem, Liter | 20 |
| Ăvrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellÄr | 1984 |
| Sista försÀljningsÄr | |
| Produktionsland | - |
| OriginalfÀrg | Röd |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | - |
| SÀljstatus | UtgÄtt |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| KĂ€lla | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |