Same Laser 100 DT
Veterantraktorer
5-cyl luft och oljekyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med elektrisk värme, 4WD. Lev i 26 ex t o m 8806.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Same |
| Modell | Laser 100 DT |
| Pris | 247 000 |
| Priset avser år | 1985 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 67 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 352 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 5 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 5 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 380 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 130 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 5-cyl luft och oljekyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med elektrisk värme, 4WD. Lev i 26 ex t o m 8806. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 957 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 125 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 46,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 64 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 380 |
| Hydraulpump oljetryck | 18 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad fyrväxlad huvudväxellåda, treväxlad gruppväxellåda samt halvstegslåda, differentialspärr på bägge axlarna |
| Växellåda namn | Synkroniserad fyrväxlad huvudväxellåda, treväxlad gruppväxellåda samt halvstegslåda, differentialspärr på bägge axlarna |
| Växlar Fram | 1.1-1.3-1.6-1.9-2.1-2.4-2.6-3.1-3.4-4.0-4.9-5.7-6.3-7.4-7.9-9.3-10.4-12.2-14.7-17.3-19.1-22.4-23.9-28.0 |
| Växlar Bak | 1.3-1.9-2.4-3.1-4.0-5.7-7.4-9.3-12.2-17.3-22.4-28.0 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,46 |
| Vikt, kg | 4460 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2007 kg |
| Bakvikt, kg | 2453 kg |
| Total längd, millimeter | 4012 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2557 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2652 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 600 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 700 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 530 |
| Vändradie, millimeter | 4900 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 410 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,90 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 16.9x24 |
| Däck bak | 18.4x34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 13 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 76 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 13 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x2.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 20 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1984 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |