Same Iron 150S
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 0 ex. tom 0406


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Same |
| Modell | Iron 150S |
| Pris | 733 000 |
| Priset avser år | 2004 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 126 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 100 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 597 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 350 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 95 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 305 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 0 ex. tom 0406 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 644 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 635 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 92,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 120 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 350 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 4 |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad sexväxlad växellåda med 4-stegad powershift och krypväxel samt kopplingsfri fram/back |
| Växellåda namn | Synkroniserad sexväxlad växellåda med 4-stegad powershift och krypväxel samt kopplingsfri fram/back |
| Växlar Fram | 2.8-3.3-4.0-4.8-5.0-6.0-7.2-8.6-8.0-9.6-11.6-14.0-12.1-14.5-17.0-21.0-18.0-21.0-25.0-30.0-23.0-27.0-33.0-39.0 |
| Växlar Bak | 3.0-3.6-4.1-4.9-5.4-6.4-7.4-8.8-8.6-10.3-11.8-14.0-13.0-16.0-17.8-21.0-19.0-22.0-25.0-30.5-24.0-29.0-33.0-40.0 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 72 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,97 |
| Vikt, kg | 5970 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2010 kg |
| Bakvikt, kg | 3960 kg |
| Total längd, millimeter | 4760 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2530 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2985 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 770 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 900 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 850 |
| Vändradie, millimeter | 4950 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 535 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,95 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 540765X28 |
| Däck bak | 650/65X38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 17 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 72 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.8 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2004 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 28 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |