Same Iron 110
Äldre traktorer
6-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo. 4 WD Levererad i 0 ex tom. 0907


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Same |
| Modell | Iron 110 |
| Pris | 577 000 |
| Priset avser år | 2007 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 87 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 1 990 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 418 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 200 |
| Kompressionsförhållande | 19:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 101 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 95 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 180 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo. 4 WD Levererad i 0 ex tom. 0907 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 550 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 550 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 62,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 3 |
| Transmission | |
| Transmission | 3-stegs elhydraulisk powershift, 8 gruppväxlar |
| Växellåda namn | 3-stegs elhydraulisk powershift, 8 gruppväxlar |
| Växlar Fram | 0,3-0,4-0,5-0,5-0,6-0,8-0,9-1,0-1,2-1,4-1,6-1,7-2,0-2,1-2,3-2,6-3,5-3,8-4,3-5,2-6,2-7,2-7,7-8,8-9,3-10,3-11,1-12,4-14,9-17,8-20,6-24,7-29,6-34,2-41,0-44,0 |
| Växlar Bak | 0,32-0,52-0,86-1,43-1,62-2,62-4,43-7,22-7,68-12,41-20,56-34,17 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 74 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,85 |
| Vikt, kg | 4850 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1750 kg |
| Bakvikt, kg | 3100 kg |
| Total längd, millimeter | 4370 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2338 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2660 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 647 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 790 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 800 |
| Vändradie, millimeter | 4600 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 600 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,60 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 420/85R24 |
| Däck bak | 460/85R38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 9 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 42 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 8 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.8 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 45 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2007 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | r |
| Kylsystem | 15 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |