Same Explorer 60
Veterantraktorer
3-cylindrig luft och oljekyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med elvärme


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Same |
| Modell | Explorer 60 |
| Pris | 184 000 |
| Priset avser år | 1987 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 42 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 500 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 211 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 300 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 87 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig luft och oljekyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med elvärme |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 2 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 199 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 450 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 2 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 22,80 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 29 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek synkroniserad växellåda med separat fram back låda. Differentialspärr på bägge axlarna |
| Växellåda namn | Mek synkroniserad växellåda med separat fram back låda. Differentialspärr på bägge axlarna |
| Växlar Fram | 1.2-1.6-2.0-2.9-3.9-5.3-6.5-9.2-12.0-16.0-19.5-27.9 |
| Växlar Bak | 1.3-1.7-2.1-3.0-4.1-5.5-6.7-9.6-12.5-16.6-20.3-29.1 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,90 |
| Vikt, kg | 2900 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1290 kg |
| Bakvikt, kg | 1710 kg |
| Total längd, millimeter | 3442 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1824 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2437 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 117 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 400 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 400 |
| Vändradie, millimeter | 4250 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 365 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,25 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.2x24 |
| Däck bak | 14.9x30 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 52 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 52 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1986 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |