Same Dorado 66DT
Äldre traktorer
3-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo. 4 WD Levererad i 0 ex tom. 0907


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Same |
| Modell | Dorado 66DT |
| Pris | 287 000 |
| Priset avser år | 2007 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 52 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 260 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 65 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 90 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo. 4 WD Levererad i 0 ex tom. 0907 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 560 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 043 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 29,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 54 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 190 |
| Yttre hydrauluttag | 2 |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad växellåda, mekanisk gruppväxel, trestegs powershift, kopplingsfri fram/back |
| Växellåda namn | Synkroniserad växellåda, mekanisk gruppväxel, trestegs powershift, kopplingsfri fram/back |
| Växlar Fram | 0,2-0,3-0,3-0,4-0,5-0,6-0,7-0,8-0,9-1,1-1,5-1,8-2,1-2,5-3,0-3,6-4,2-5,1-5,9-7,1-8,1-9,8-11,6-14,0-16,7-20,0-23,3-28,0-32,4-38,9 |
| Växlar Bak | 0,3-0,4-0,6-0,8-1,1-1,7-2,4-3,5-4,8-6,7-9,3-13,3-19,0-26,5-36,9 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 75 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,85 |
| Vikt, kg | 2850 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1160 kg |
| Bakvikt, kg | 1640 kg |
| Total längd, millimeter | 3720 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2230 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2400 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 056 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 440 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 500 |
| Vändradie, millimeter | 3650 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 355 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,65 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 360/70R20 |
| Däck bak | 420/70R30 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 41 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2007 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 12 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |