Same Delfino 35 DT
Veterantraktorer
2-cylindrig luftkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med Ebersprächer värme. 4-hjulsdriven.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Same |
| Modell | Delfino 35 DT |
| Pris | 57 000 |
| Priset avser år | 1980 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 25 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 1 900 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | - |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 0 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 2 |
| Cylinderdiameter | 98 |
| Slagvolym | 2 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | 2 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 25 |
| Bränslepump | 48 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 2-cylindrig luftkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med Ebersprächer värme. 4-hjulsdriven. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 900 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 13,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 13 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 150 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk växellåda med 6 växlar framåt och 2 bakåt |
| Växellåda namn | Mekanisk växellåda med 6 växlar framåt och 2 bakåt |
| Växlar Fram | 2.2-3.5-6.0-8.8-14.2-24.0 |
| Växlar Bak | 3.2-13.1 |
| Koppling | 1 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 10 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2 |
| Vikt, kg | 2000 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 800 kg |
| Bakvikt, kg | 1200 kg |
| Total längd, millimeter | 3010 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2075 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2130 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 1 700 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 200 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 800 |
| Vändradie, millimeter | millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 230 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | - |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50 x 18 |
| Däck bak | 11.2/10 x 28 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 5 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 32 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 4 |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 32 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1970 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd-blå |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |