Same Antares 110
Veterantraktorer
6-cylindrig luft och oljekyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med elvärme och AC


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Same |
| Modell | Antares 110 |
| Pris | 431 000 |
| Priset avser år | 1993 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 77 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 500 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 377 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 300 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 230 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig luft och oljekyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med elvärme och AC |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 227 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 420 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 62,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 58 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Helsynkroniserad gruppvxl-låda m fram back växel o snabbvxl. Elman diffspärr fram o back |
| Växellåda namn | Helsynkroniserad gruppvxl-låda m fram back växel o snabbvxl. Elman diffspärr fram o back |
| Växlar Fram | 0.14-0.17-0.18-0.21-0.24-0.28-0.31-0.36-0.41-0.43-0.48-0.51-0.52-0.56-0.61-0.65-0.73-0.85-0.94-1.0-1.2-1.4-1.5-1.6-1.7-1.8-1.9-2.3-2.5-3.0-3.2-3.8-4.3-5.5-5.6-6.4-6.9-8.1-8.9-10.4-11.6-13.6-14.9-17.4 |
| Växlar Bak | 0.15-0.18-0.19-0.23-0.25-0.30-0.33-0.38-0.43-0.46-0.50-0.53-0.55-0.59-0.65-0.77-0.90-0.97-0.99-1.1-1.3-1.5-1.6-1.7-1.8-1.9-2.0-2.4-2.7-3.1-3.4-4.0-4.5-5.2-5.8-6.7-7.3-8.5-9.4-11.0-12.3-14.3-15.7-18.4 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,86 |
| Vikt, kg | 4860 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2010 kg |
| Bakvikt, kg | 2850 kg |
| Total längd, millimeter | 4495 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2210 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2755 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 750 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 800 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 750 |
| Vändradie, millimeter | 5500 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 450 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,50 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 14.9x30 |
| Däck bak | 18.4x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 15 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 75 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 13 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x2.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 75 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1990 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |