Same Antares 100
Veterantraktorer
4-cylindrig luft och oljekyld direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler. Säkerhetshytt med elvärme


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Same |
| Modell | Antares 100 |
| Pris | 360 000 |
| Priset avser år | 1993 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 70 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 500 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 385 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 300 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 107 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig luft och oljekyld direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler. Säkerhetshytt med elvärme |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 199 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 450 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 47,60 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Helsynkroniserad gruppvxl-låda m fram back växel o snabbvxl. Elman diffspärr fram o back |
| Växellåda namn | Helsynkroniserad gruppvxl-låda m fram back växel o snabbvxl. Elman diffspärr fram o back |
| Växlar Fram | 0.7-0.9-1.1-1.3-1.5-1.8-2.0-2.3-2.4-2.7-2.9-3.1-3.6-4.3-4.9-5.7-6.4-7.3-7.5-8.5-8.5-9.9-10.9-12.9-14.4-16.9-19.1-22.2-25.3-29.5 |
| Växlar Bak | 0.8-0.9-1.2-1.3-1.4-1.8-2.1-2.4-2.6-2.9-3.0-3.2-3.8-4.4-5.0-5.9-6.7-7.6-7.8-8.8-8.9-10.3-11.3-13.2-15.1-17.6-19.8-23.1-26.3-30.7 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,96 |
| Vikt, kg | 3960 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1860 kg |
| Bakvikt, kg | 2100 kg |
| Total längd, millimeter | 3810 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1870 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2595 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 320 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 500 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 500 |
| Vändradie, millimeter | 4790 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 450 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,79 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 16.9x24 |
| Däck bak | 18.4x34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 9 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 52 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 52 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1990 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |