Renault Ares 636 RZ
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 0 ex. tom. 0212


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Renault |
| Modell | Ares 636 RZ |
| Pris | 473 000 |
| Priset avser år | 2002 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 100 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 000 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 544 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | - |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 106 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 95 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 210 |
| Bränslepump | 3 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 0 ex. tom. 0212 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 533 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 548 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 84,70 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 90 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad växellåda. 4-stegad powershift och kopplingsfri fram/back. |
| Växellåda namn | Synkroniserad växellåda. 4-stegad powershift och kopplingsfri fram/back. |
| Växlar Fram | 2.1-2.5-3.0-3.4-3.6-4.2-5.0-5.9-4.8-5.6-6.6-7.7-6.4-7.6-8.9-10.4-8.0-9.4-11.0-12.9-13.6-15.9-18.8-22.0-17.9-20.9-24.7-28.9-24.2-28.3-33.4-39.1 |
| Växlar Bak | Lika som fram |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 7 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 71 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6,30 |
| Vikt, kg | 6300 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 3300 kg |
| Bakvikt, kg | 3000 kg |
| Total längd, millimeter | 4726 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2172 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2910 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 750 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 569 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 801 |
| Vändradie, millimeter | 4530 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 353 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,53 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 480/65x28 |
| Däck bak | 600/65x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 17 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 70 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.6 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2002 |
| Sista försäljningsår | 2003 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Orange |
| Kylsystem | 21 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |