Renault 145-54
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och defroster


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Renault |
| Modell | 145-54 |
| Pris | - |
| Priset avser år | |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 95 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 350 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 476 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 350 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 225 |
| Bränslepump | 8 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och defroster |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 970 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 126 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 86,80 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 41,50 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 350 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad gruppväxellåda. Diffspärr |
| Växellåda namn | Synkroniserad gruppväxellåda. Diffspärr |
| Växlar Fram | 2.2-2.7-3.4-4.2-5.4-6.4-6.7-8.0-8.5-10.2-10.5-12.7-16.1-19.9-25.4-31.4 |
| Växlar Bak | Lika som framåt |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 7 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6,59 |
| Vikt, kg | 6590 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2880 kg |
| Bakvikt, kg | 3710 kg |
| Total längd, millimeter | 4600 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2060 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3020 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 740 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 600 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 400 |
| Vändradie, millimeter | 5000 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 530 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 16.9x28 |
| Däck bak | 20.8x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 15 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 60 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 4 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.35 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 60 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1986 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Orange |
| Kylsystem | 24 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |