Nuffield Nuffield 4/75
Veterantraktorer
4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor störtbåge alt med inklädsel, Tip-Top eller klippan lev endast i Special modell med oberoende kraftuttag


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Nuffield |
| Modell | Nuffield 4/75 |
| Pris | 27 900 |
| Priset avser år | 1968 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 49 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 400 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 235 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 300 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 73 |
| Bränslepump | - |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor störtbåge alt med inklädsel, Tip-Top eller klippan lev endast i Special modell med oberoende kraftuttag |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 2 000 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 800 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 23,65 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 31 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 18 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek växellåda |
| Växellåda namn | Mek växellåda |
| Växlar Fram | 1.8-2.3-2.8-3.7-4.6-5.9-8.3-10.5-17.5.22.3 |
| Växlar Bak | 5.3-6.7 |
| Koppling | 1 och 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | - |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,92 |
| Vikt, kg | 2920 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 880 kg |
| Bakvikt, kg | 2040 kg |
| Total längd, millimeter | 3260 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 21950 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2290 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 080 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 320 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 520 |
| Vändradie, millimeter | 3650 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 390 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,65 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50x18/6 |
| Däck bak | 13.6/12x38/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 9 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 57 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 57 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1968 |
| Sista försäljningsår | 1970 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 14 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |