Nuffield Nuffield 3/42
Veterantraktorer
Är utrustad med en trecylindrig vattenkyld 4-takts BMC-dieselmotor med våta utbytbara cylinderfoder. Traktorerna finns både i Standard och Special (har oberoende kraftuttag). Riktpris 1963 Standard: 15.200:- Riktpris 1963 Special: 16.300:-


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Nuffield |
| Modell | Nuffield 3/42 |
| Pris | 13 950 |
| Priset avser år | 1961 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 29 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 000 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 163 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 95 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 1 450 |
| Startmotor effekt | 2 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 64 |
| Bränslepump | 43 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | Är utrustad med en trecylindrig vattenkyld 4-takts BMC-dieselmotor med våta utbytbara cylinderfoder. Traktorerna finns både i Standard och Special (har oberoende kraftuttag). Riktpris 1963 Standard: 15.200:- Riktpris 1963 Special: 16.300:- |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 545 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 450 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 14,26 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 31,30 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 1 450 |
| Hydraulpump oljetryck | 140 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | 5 x 1 |
| Växellåda namn | - |
| Växlar Fram | 2.3-3.6-5.0-7.2-17.2 |
| Växlar Bak | 3,90 |
| Koppling | Enskivig torrlamellkoppling 11" |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 18 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,00 |
| Vikt, kg | 2005 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 730 kg |
| Bakvikt, kg | 1275 kg |
| Total längd, millimeter | 2840 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1750 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2180 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 1 850 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 360 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 320 |
| Vändradie, millimeter | 3400 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 380 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,40 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 6.00x16/6 |
| Däck bak | 11x28/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 8 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 54 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 54 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1961 |
| Sista försäljningsår | 1964 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Orange |
| Kylsystem | 13 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |